Pizza, ahogyan mi készítjük

Mi nagyon szeretjük a pizzát, mindenki a saját ízlésére szokta elkészíteni a saját adagját. Így nincs vita abban, hogy ki mit eszik meg, és mit nem szeret rajta.  Főleg hétvégenként készül nálunk. Eléggé munkaigényes és nem is olcsó, de családi szórakozásnak is beválik, mire elkészül nálunk a 4 nagy pizza. Jóval finomabb, mint amilyet bármelyik pizzaszállító cégtől ettünk eddig valaha. Igaz, ezzel több a teendőnk, nem csak a telefont kell felemelni.

Hozzávalók 2 db 30 cm-es pizzához:

Pizza paradicsommal

Pizza alap

  • 50 dkg liszt
  • 1 kávéskanál cukor
  • 1 kávéskanál só
  • 1 zacskó száraz élesztő
  • 3,3 dl víz

Pizzaszósz

  • 1 doboz sűrített paradicsom (~ 70 g)
  • 3-4 evőkanál ketchup
  • 1 kávéskanál só
  • 1 kávéskanál cukor
  • 1,5 – 2 teáskanál pizza fűszerkeverék
  • 2-3 evőkanálnyi víz

Feltétek

  • 25-30 dkg Trappista sajt
  • + bármi, ami szívesen látunk a pizzánkon

A pizzatészta

A tészta elkészítését egy nagyobb tálban, a száraz anyagok összekeverésével kezdjük. Az alapos keverés után adjuk hozzá a vizet, nem szükséges adagolni, mehet bele azonnal a teljes mennyiség. Ezt követően egy fakanál vagy a kezünk segítségével alaposan dolgozzuk össze az alapanyagokat. Ha kezd összeállni a tésztánk, akkor a gyúrást egy alaposan kilisztezett gyúródeszkán folytassuk. A gyúrás során adagoljunk hozzá egy kevés lisztet, amíg a tésztánk szép simává, egyneművé válik, és a kezünkhöz sem ragad már hozzá. Tegyük a tésztát egy enyhén kilisztezett kelesztőtálba, és hagyjuk legalább 25-30 percig kelni a tésztánkat.

A szósz

A tészta megkeléséig készítsük el a pizzaszószt, aminek az alapja sűrített paradicsom. Egy kisebb lábasba öntsük ki a paradicsomsűrítményt, adjuk hozzá a ketchupot, kis sót, cukrot és a pizzafűszert. A pizzafűszer házilag is elkészíthető, de elég kevésre van szükség a szószhoz, így gazdaságosabb kész keveréket venni. Mi a Kotányi pizza fűszerkeverékét használjuk. A szószhoz adjunk még 2-3 evőkanálnyi vizet, de csak annyit, hogy a szószunk még elég sűrű maradjon. A túl híg szósz lefolyna, áztatná a pizzatésztánkat. Az alaposan elkevert szószt érdemes tűzhelyen átmelegíteni, hogy az ízek összeálljanak, de forralni nem kell.

A sütés

Amíg kel a pizzatésztánk, bőven marad időnk a feltétek feldarabolására is.

A tészta kelesztése után nekikezdhetünk a pizzák elkészítésének. Felezzük el a tésztát, majd kis átgyúrás után nyújtsuk a sütőedénynek megfelelő méretűre. Nekünk van néhány 30 cm-es, teflon bevonatú pizzasütőnk, azt szoktuk használni, de bármilyen tepsiben ugyanolyan finom lesz.

A tésztát alaposan kenjük meg a pizzaszószunkkal, de a tészta legszélére már ne kerüljön ebből, mert megéghet. A reszelt sajt elengedhetetlen eleme a pizzának, már ezzel is egy nagyon finom, sajtos pizzánk lesz. Minden egyéb feltét a fantáziánkra van bízva. Nálunk az alábbi feltétek szoktak lenni a pizzákon: szeletelt főtt tojás, hagyma, sonka, kukorica, kolbász, paradicsom.

Érdemes odafigyelni, hogy a túl nedves (pl. paradicsomkarikák) vagy túl zsíros (pl. bacon, kolbász) feltéteket ne tegyük a sajt alá, mert könnyen elázhat a tésztánk.

Az elkészült pizzákat 190 °C-ra előmelegített sütőben, alsó-felső sütésen addig süssük, amíg a sajtunk elkezd megpirulni. Ez kb. 20-25 percet vesz igénybe. A sütőből kivett pizzákat még legalább 15 percig érdemes hűlni hagyni, mert a szósz könnyen megégetheti az óvatlan kóstolót.

Sajtos pizza

A pizzák elkészítésébe a legkisebbeket is érdemes bevonni, mert a sütésen kívül mindenben tud segíteni egy akár 2-3 éves kisgyerek is. Az elkészült pizza százszor finomabb lesz attól, hogy aktívan részt vettek a készítésében.

Jó étvágyat kívánunk! Ha kipróbálod a receptet, írd meg hogy sikerült!